ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հրավերով պաշտոնական երկօրյա այցով Վրաստանում է:
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում, որի ընթացքում գործընկերները մտքեր են փոխանակել օրակարգային առաջնահերթությունների շուրջ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար: «Մենք առանձնապես կարեւորում ենք Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները, եւ պատահական չէ, որ Հայաստանի կառավարության՝ 2021-2026 թթ. գործողությունների ծրագրում Վրաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացումն առաջնահերթություն է: Հետաքրքրված ենք Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության հաստատմամբ»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Շալվա Պապուաշվիլին վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ շարունակական երկխոսության եւ համագործակցության ամրապնդումը լրացուցիչ խթան է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար:
Խոսելով միջխորհրդարանական հարաբերություններից՝ կողմերն անդրադարձել են այցի շրջանակում խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների եւ մշակութային հարցերով մշտական հանձնաժողովների միջեւ ստորագրվելիք համագործակցության հուշագրերի կարեւորությանը:
Ընդգծվել է նաեւ երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերը՝ շեշտելով դրանց՝ խորհրդարանների փոխնախագահների կողմից ղեկավարվելու փաստը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նկատել է, որ կրթամշակութային համագործակցության հարթակը լավ խթան է Վրաստանի բուհերում հայագիտական կենտրոնի կամ ամբիոնի եւ Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում վրացերենի ամբիոնի զարգացման հնարավորությունների համար:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմամբ: Նա հավելել է, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոններից է եւ բարձր է գնահատել վրացական կողմի՝ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը:
Հանդիպմանը ծավալուն անդրադարձ է եղել ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելուն եւ դրա հետեւանքներին:

At the invitation of the Speaker of the Georgian Parliament Shalva Papuashvili the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan is on an official two-day visit in Georgia.
After the tête-à-tête talk with the Speaker of the Georgian Parliament Shalva Papuashvili a meeting in extended format took place, during which the colleagues exchanged ideas on the agenda priorities.
The RA NA President thanked his colleague for the invitation and warm reception. “We especially highlight our relations with Georgia, and it is not accidental that the development of good neighbourly relations with Georgia is a priority in the Action Plan of the Government of Armenia for 2021-2026. We are interested in the establishment of strategic partnership with Georgai,” Alen Simonyan noted.
Shalva Papuashvili expressed confidence that the strengthening of continuous dialogue and cooperation between the two countries is an additional impetus for the regional security and stability.
Speaking about the inter-parliamentary relations, the sides touched upon the importance of Memoranda on Cooperation to be signed between the Standing Committees on Foreign Relations and Culture of Parliaments within the framework of the visit.
The role of the Parliamentary Groups functioning in two parliaments was also underlined, stressing the fact of them being led by the Deputy Speakers of Parliaments. The RA NA Speaker noticed that the platform of the educational-cultural cooperation is a good impetus for the possibilities of the development of the Centre of Armenian Studies in the higher educational institutions of Georgia or the Chair of the Georgian Language in the higher educational institutions of Armenia.
The parties discussed issues regarding the regional security. Alen Simonyan noted that Armenia is interested in the strengthening of regional security and stability. He added that the high level of relations between Armenia and Georgia is one of the important factors of ensuring security in the South Caucasus and highly appreciated the interest of the Georgian side in preservation of peace and stability in the region.
At the meeting a reference was made to the invasion of the Azerbaijani armed forces to the sovereign territory of Armenia and its aftermath.
The sides discussed working issues regarding the Armenian community of Georgia and the upcoming joint projects.