ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հրավերով պաշտոնական երկօրյա այցով Վրաստանում է:
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում, որի ընթացքում գործընկերները մտքեր են փոխանակել օրակարգային առաջնահերթությունների շուրջ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար: «Մենք առանձնապես կարեւորում ենք Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները, եւ պատահական չէ, որ Հայաստանի կառավարության՝ 2021-2026 թթ. գործողությունների ծրագրում Վրաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացումն առաջնահերթություն է: Հետաքրքրված ենք Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության հաստատմամբ»,-նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Շալվա Պապուաշվիլին վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ շարունակական երկխոսության եւ համագործակցության ամրապնդումը լրացուցիչ խթան է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար:
Խոսելով միջխորհրդարանական հարաբերություններից՝ կողմերն անդրադարձել են այցի շրջանակում խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների եւ մշակութային հարցերով մշտական հանձնաժողովների միջեւ ստորագրվելիք համագործակցության հուշագրերի կարեւորությանը:
Ընդգծվել է նաեւ երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերը՝ շեշտելով դրանց՝ խորհրդարանների փոխնախագահների կողմից ղեկավարվելու փաստը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նկատել է, որ կրթամշակութային համագործակցության հարթակը լավ խթան է Վրաստանի բուհերում հայագիտական կենտրոնի կամ ամբիոնի եւ Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում վրացերենի ամբիոնի զարգացման հնարավորությունների համար:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմամբ: Նա հավելել է, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոններից է եւ բարձր է գնահատել վրացական կողմի՝ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը:
Հանդիպմանը ծավալուն անդրադարձ է եղել ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելուն եւ դրա հետեւանքներին:

Делегация во главе с Председателем НС РА А.Симоняном находится с официальным двудневным визитом в Грузии по приглашению спикера парламента Грузии Ш.Папуашвили.
После личной беседы со спикером парламента Грузии Ш.Папуашвили состоялась расширенная встреча, в ходе которой партнеры обменялись мнениями о приоритетах повестки дня.
Председатель НС РА поблагодарил своего коллегу за приглашение и теплый прием. «Мы придаем особое значение нашим отношениям с Грузией, и неслучайно в программе действий Правительства РА на 2021-2026 гг. развитие добрососедских отношений с Грузией приоритетно. Заинтересованы в установлении стратегического партнерства с Грузией", - отметил А.Симонян.
Ш.Папуашвили выразил уверенность, что укрепление последовательного диалога и сотрудничества между двумя странами – дополнительный стимул региональной безопасности и стабильности.
Коснувшись межпарламентских связей, стороны отметили важность меморандумов о сотрудничестве, которые в рамках визита будут подписаны между постоянными комиссиями парламентов по внешним связям и по вопросам культуры.
Также была подчеркнута роль групп дружбы, действующих в обоих парламентах и возглавляемых вице-спикерами. Председатель НС заметил, что платформа культурно-образовательного сотрудничества является хорошим стимулом для развития центра или кафедры арменоведения в вузах Грузии и кафедры грузинского языка в вузах Армении.
Стороны обсудили вопросы региональной безопасности. А.Симонян отметил, что Армения заинтересована в укреплении региональной безопасности и стабильности. Он добавил, что высокий уровень отношений между Арменией и Грузией является одним из важных факторов обеспечения безопасности на Южном Кавказе, и высоко оценил заинтересованность грузинской стороны в поддержании мира и стабильности в регионе.
На встрече затронуто вторжение азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении и его последствия.
Стороны обсудили рабочие вопросы, связанные с армянской общиной Грузии, предстоящие совместные проекты.